Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Марио Ланца''' ({{lang-it|Mario Lanza}}; {{рн|31 |јануари|1921}} – {{пн|7 |октомври|1959}}) — [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==