Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Одземени 62 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Марио Ланца''' ({{lang-it|Mario Lanza}}; [[{{рн|31 јануари]] [[|1921]]}}[[{{пн|7 октомври]] [[|1959]]}}) — [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==
[[Категорија:Американски оперски пејачи]]
[[Категорија:Американски глумци]]
[[Категорија:РодениЛуѓе воод 1921 годинаФиладелфија]]
[[Категорија:Починати во 1959 година]]