Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Битка кај Лепанто (1571) на Битка кај Лепанто: непотребно)
с
|partof=[[Османлиско-венецијанска војна (1570–1573)|Пета османлиско-венецијанска војна]] и [[Османлиско-хабсбуршки војни]]
|date=7 октомври 1571
|place=[[Патраски заливЗалив]], [[Јонско Море]]
|result=Победа на Светата лига
|combatant1=[[Податотека:Banner of the Holy League 1571.png|25px]] [[Света лига (1571)|Света лига]] :<br />
casualties2=20,000 мртви<ref name="ReferenceA" />, повредени или заробени,<ref name="Geoffrey Parker p. 88">Geoffrey Parker, ''The Military Revolution'', p. 88</ref><br />137 уништени бродови<br />50 потонати бродови<br />10,000 ослободени робови (христијани)
}}
'''Битка кај Лепанто''' — поморска битка која се одвила на [[7 октомври]] [[1571]] година во [[Патраски заливЗалив|Патрискиот заливЗалив]], во [[Јонско Море|Јонското Море]]. Обединетите сили на [[Света лига (1571)|Светата лига]], во која влегувале [[Шпанија]], [[Република Џенова|Џенова]], [[Венецијанска република|Венеција]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Малтешки ред|Малтешкиот ред]], [[Сицилија]], [[Неапол]], [[Војводство Савоја|Савоја]], [[Тоскана]] и [[Парма]] успеале да ја поразат флотата на [[Османлиска империја|Османлиската империја]].
 
== Позадина ==
== Битка ==
 
Сојузничката флота ги блокира османлиските бродови во [[Патраски заливЗалив|Патрискиот заливЗалив]], во Јонското Море. Турскиот командант претпоставил дека силите на сојузниците биле кај островот [[Кефалонија]], а Дон [[Хуан Австриски]] сметал дека [[Османлии]]те се во нивната база - [[Лепанто]]. Утрото на [[7 октомври]] [[1571]] година двете флоти, сосема неочекувано и за двете страни, се сретнале кај влезот од заливот, на 60 километри од Лепанто.
 
Битката кај Лепанто го означил крајот на владеењето на османлиската флота во Средоземното Море. Сојузничките флоти не ја искористиле големата победа. Шпанците извршиле десант во [[Тунис]], а Венецијанската република започнала војна во [[Далмација]]. Турскиот султан добил можност да ја врати својата флота и во пролетта следната година, Османлиите изградиле 220 галии. Флотата овој пат била предводена од страна на [[Улуџ Али]].