Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
* 202 галии,<br />
* 6 galleasses<br />
22,840 војници<br />1,.334 артилеристи|<ref name="Bicheno(2004)" />|
strength2=251 бродови<br />
* 206 галии<br />
casualties2=20,000 мртви<ref name="ReferenceA" />, повредени или заробени,<ref name="Geoffrey Parker p. 88">Geoffrey Parker, ''The Military Revolution'', p. 88</ref><br />137 уништени бродови<br />50 потонати бродови<br />10,000 ослободени робови (христијани)
}}
'''БиткатаБитка кај Лепанто''' е поморска битка која се одвила на [[7 октомври]] [[1571]] година во [[Патраски залив|Патрискиот залив]], во [[Јонско Море|Јонското Море]]. Обединетите сили на [[Света лига (1571)|Светата лига]], во која влегувале [[Шпанија]], [[Република Џенова|Џенова]], [[Венецијанска република|Венеција]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Малтешки ред|Малтешкиот ред]], [[Сицилија]], [[Неапол]], [[Војводство Савоја|Савоја]], [[Тоскана]] и [[Парма]] успеале да ја поразат флотата на [[Османлиска империја|Османлиската империја]].
 
== Позадина ==
 
Во [[16XVI век]] помеѓу морските држави се водела битка за превласт во [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Најголемо било ривалството помеѓу [[Хабсбуршка Шпанија]] и Османлиската империја. Во [[1570]] година султанот [[Селим II]] започнал воен поход, чија цел била да освои островот [[Кипар]] и крајбрежните делови од денешните држави [[Италија]] и [[Шпанија]]. Војната продолжила од [[1570]] до [[1573]] година. Римскиот [[папа Пиј V]] успеал да организира антиосманлиска коалиција составена од Шпанија и Венеција, позната под името [[Света лига (1571)|Светата лига]].
 
== Сили ==