Љупка Димитровска: Разлика помеѓу преработките

обновување
(Починал)
(обновување)
}}
 
'''Љупка Димитровска''' (р. {{роден на|25|јули|1946}} - {{починал на|3|октомври|2016}}) — [[Македонци|македонска]] пејачка на [[забавна музика]]. Позната ебила ширум територијата на [[СФРЈ|поранешна Југославија]]. Денес,До таакрајот на својот живот, живееживеела во [[Загреб]], каде ебила исто така познат изведувач на [[хрватски јазик]]. Нејзин сопруг бил [[Никица Калоѓера]], кој починал во 2006 година. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-те и 1980-те години. Еден од нејзините најголеми хитови е мелодијата ''[[Ѕвонат ѕвонат]]'' изведена 1990 г. на „[[Макфест]]“ во [[Штип]].
 
== Албуми ==