Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Wilhelm II & Franz Josef.jpg|thumb|right|300px|Двоен портрет на кајзерите [[Вилхелм I]] на [[Германско царство|Германија]] (лево) и [[Франц Јосиф I]] на [[Австро-Унгарија]] (десно)]]
'''Кајзер''' ({{lang-de|Kaiser}}) — [[германски јазик|германска]] титула со значење „[[цар]]“ (император), со женски еквивалент ''Kaiserin'', „царица“.
На германски зборот не е ограничен на владетели на [[Германско царствоЦарство|Германското]], [[Австриско царствоЦарство|Австриското]] или [[Свето Римско Царство|Светото Римско Царство]], туку генерички еквивалент на ''цар'', за владетели на други царства. На пример [[кинески цар|царот на Кина]] на германски се нарекува ''Chinesischer Kaiser'' или ''Kaiser von China''.
 
== Историја на зборот ==