Александар I (Русија): Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 185.46.137.19 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 185.46.137.19 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Александар Павлович бил син на големиот кнез [[Павле I (Русија)|Павле Петрович]] (покасно попознат како император Павле I) и [[Марија Фјодоровна]]. Тој ја наследил власта по атентатот извршен врз неговиот татко, и со [[Русија]] раководил во времето на борбите со [[Наполеон Бонапарт]]. Александар I лично учествувал на Виенскиот конгрес во [[1815]] година и станал прв цар на новосоздадената уставна монархија [[Полска]].
 
*''Аммон Ф. Г.'' [https://www.academia.edu/28680398/В_фаворе_у_кесаря_Александр_I_и_Аракчеев В фаворе у кесаря: Александр I и Аракчеев]
 
{{Русија-политичар-никулец}}