Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

с
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
 
== НОВ ==
[[Податотека:Formiranje Druge makedonske udarne brigade.jpg|мини|деснолево|Цветко Узуновски говори на борците на [[Втора македонска ударна бригада|Втората македонска бригада]] за време на нејзиното формирање во село [[Фуштани]], 20 декември 1943 година.]]
 
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Кон крајот на мај [[1942]] година влегува во составот на Привремениот покраински комитет на [[КПЈ]] за Македонија. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. Избран е за делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], на кое е избран за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].