Разлика помеѓу преработките на „Теодолит“

Додадени 138 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(нова страница)
 
(дополнување)
{{Главна|Тотална станица}}
Тоталната станица е [[компјутер]]ски облик на електронски теодолит. Тоталните станици во себе имаат сметач, меморија и ласерски далечиномер. Тоталната станица овозможува поедноставно снимање на детали, исколчување како и побрзи и попрецизни изведување на работите. Ласерскиот далечиномер е најголемата предност на тоталните станици. Таквите далечиномери се состојат од предавател кој емитира електромагнетно зрачење во радио или инфрацрвениот спектар. Електронскиот далечиномер изискува рефлектор на крајот на мерената далечина кој ги рефлектира испратените електромагнетни бранови. Прецизноста на електронскиот далечиномер кај тоталните станици е 2 [[милиметар|милиметри]] на 1 [[километар|километар]] далечина која се мери.
 
== Поврзано ==
* [[Нивелир]]
* [[Ротациски ласерски нивелир]]
* [[Тотална станица]]
 
==Наводи==