Разлика помеѓу преработките на „Устав на Соединетите Американски Држави“

с
нема опис на уредувањето
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Constitution_of_the_United_States,_page_1.jpg|мини|220п|Првата страница на Уставот на САД]]
'''УставотУстав на Соединетите Американски Држави''' ([[англиски]] {{lang-en|The United States Constitution}}) е највисок закон во [[САД]] и воедно најстар [[устав]] на светот. Донесен е на Конвенцијата во [[Филаделфија]] на [[17 септември]] [[1787]] година. Со него Соединетите Држави се претворени во [[Федерација|федерална]] држава. Уставот формално стапил насила на [[21 јуни]] [[1788]] година, а почнал да се применува од [[13 септември]] [[1788]] година, додека новите државни органи почнале со работа на [[4 март]] [[1789]] година.
 
== Поврзано ==
* [[Повелба за правата (САД)]]
 
== Надворешни врски ==