Разлика помеѓу преработките на „Зима“

Додадени 337 бајти ,  пред 3 години
с (Отстрането уредувањето на Chenspec (разговор), вратено на последната верзија на ГП)
Зимата се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Зима (Zima)“ - расказ на српскиот писател [[Бранко Ќопиќ]].<ref>Branko Ćopić, ''Parohija tužnoga đavola''. Beograd: Rad, 1964.</ref>
* „Зимска прикаска“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]].<ref>Славко Јаневски, ''Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми''. Скопје: Темплум, 2014, стр. 138-148.</ref>
 
== Наводи ==