Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 692 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Чакал на Шакал)
(дополнување)
 
 
==Преносно значење==
 
Популарната, но донекаде неточна, идеја за шакалите како [[мршојадни животни]], придонесува за негативна асоцијација кога ќе се спомене тоа. Заедничко е оттаму и поврзувањето на зборот шакал со човек, дури и со група луѓе кои се однесуваат со одредени сличности - тепање, зборување агресивно, подло однесување и сл.ситуации во кои се напаѓа паднатиот.
 
==Чакалите како тема во уметноста и во популарната култура==
Чакалите се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Месечината и чакалите“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]].<ref>Славко Јаневски, ''Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми''. Скопје: Темплум, 2014, стр. 131-133.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Кучиња]]