Разлика помеѓу преработките на „Вратин“

Одземени 535 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| веб=
}}
 
Во близина на селото (во позицијата "Nochtos") имало античка населба [1], како што е атестиран антички наоди на пример, статуата на Афродита од 4 век п.н.е. скулптор Scopa, и е пронајден и мозаикот кат од раната христијанска црква година.
Aliakmonas е село во провинцијата Voio префектурата Кожани изграден на левиот брег на реката Aliakmon (оттука и името).
 
 
Помеѓу селото и последните реката има изградено на вертикалната оска на Егнација излез носи името на Aliakmonas двојно селото. Значи пристап од Кожани (54 км) и Солун беше брз и лесен (околу 90 минути од Солун). Од седиштето на Општина Неапол, Наполи, кој се наоѓа на 5 км.
 
Во селото од 2009 фолклорен музеј, сместен во старото село училиште.
 
==Историја==
Анонимен корисник