Разлика помеѓу преработките на „Вратин“

Додадени 2.388 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
}}
 
Во близина на селото (во позицијата "Nochtos") имало античка населба [1], како што е атестиран антички наоди на пример, статуата на Афродита од 4 век п.н.е. скулптор Scopa, и е пронајден и мозаикот кат од раната христијанска црква година.
'''Вратин''' е село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
Aliakmonas е село во провинцијата Voio префектурата Кожани изграден на левиот брег на реката Aliakmon (оттука и името).
 
Тоа е најниска село на провинцијата Voio со 550 метри надморска височина со поглед од југоисток кон северозапад поради постепеното укинување на почвата ридови. Покажува Tymfi планините на Smolikas, говеда, Grammos и североисток, Ризо планински Askio. Таа има плодна рамнина во долината на реката Aliakmonas. Одржува производството на тутун и пченица, а жители се занимаваат со земјоделство.
== Географиja и местоположба ==
 
Помеѓу селото и последните реката има изградено на вертикалната оска на Егнација излез носи името на Aliakmonas двојно селото. Значи пристап од Кожани (54 км) и Солун беше брз и лесен (околу 90 минути од Солун). Од седиштето на Општина Неапол, Наполи, кој се наоѓа на 5 км.
== Историja ==
 
Во селото од 2009 фолклорен музеј, сместен во старото село училиште.
== Економија ==
 
==Историја==
== Демографија ==
Во близина на селото (во позицијата "Nochtos") имало античка населба, како што е атестиран антички наоди на пример, статуата на Афродита од 4 век п.н.е. скулптор Scopa, и е пронајден и мозаикот кат од раната христијанска црква година.
 
Селото се споменува во кодот на Zavorda, 1534, во која се наведува името на Vrantini. До 1927 година тој беше повикан Vratini. Името беше променето во Paliourion од 1960 година и до денес има Aliakmonas име. Статистички извештаи во почетокот на 20 век, се нарекува грчки село во санџак Сервиа со население од 400 жители и на работ на селото може да имаат до 750 жители.
== Општествени институции ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]
Анонимен корисник