Разлика помеѓу преработките на „Кавал“

Додадени 79 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
с
Зависно од клучот (тоналитетот), кавалот може да биде во повисок регистар (C, C#), среден регистар (D, H) или низок регистар (A, B).
 
Кавалот може да свири 2 {{Дропка|1|5}}, октави на хроматичната scaleскала. ItsЗвукот soundму isе warmтопол, melancholicмеланхоличен andи pleasantпријатен.
 
While in the past it was almost entirely a shepherd's instrument, today it is widely used in folk songs and dances as part of ensembles or solo.