Перо Антиќ: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Перо Антиќ''' (роден {{роден на|29|јули|1982}} во {{роден во|Скопје|Република Македонија}}) е [[Република Македонија|македонски]] [[кошарка]]рски [[Македонска кошаркарска репрезентација|репрезентативец]], кој настапува за [[Бугарија|бугарскиот]] кошаркарски прволигаш [[Лукоил Академик]]. Тој е [[Најкорисниот играч|најкорисниот играч на сезоната]] 2007/2008 во [[Бугарија]], каде имаше просеци од 23,3 поени и доминантни 9,3 скокови по натпревар. Тој е висок 210 [[сантиметар|см]] и тежок 110 [[Килограм|кг]]. Игра на позиција [[центар (кошарка)|центар]]. Во 2008/2008, во [[Улеб Куп]]от, тој имаше просеци од 18,2 поени и 9,1 скок. Неговиот тим [[Лукоил Академик]] го освои домашниот шампионат, и постигнаа непоразена сезона со 40 поразипобеди и 0 порази. Перо е под договор со [[Лукоил Академик|Лукоил]] и наредната сезона (2008/2009), но добива силни понуди од Европа, а сака да се покаже добро и на летната лига на [[НБА]].
691

уредување