Галички дијалект: Разлика помеѓу преработките

Одземени 39 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: ''Закосен текст''[[Image:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Горнополошкиот дијалект на мапата на маке...)
 
Нема опис на уредувањето
''Закосен текст''[[Image:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|ГорнополошкиотГаличкиот дијалект на мапата на македонските дијалекти]]
'''Галичкиот дијалект''' или '''малореканскиот дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на западни и северозападни дијалекти на [[Западномакедонско наречје|западното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата околу селото Галичник и во реонот наречен Мала Река со околината. Горнополошкиот дијалект е близок дијалект со горнополошкиот дијалект и со реканскиот дијалект. Дијалкетот е карактеристичен по тоа што има користење на доста архаични зборови. Овој дијалект може да се најде и во историски литературни дела на македонскиот јазик како на пример '''Тријазичникот''' на [[Ѓорѓија Пулевски]].