Разлика помеѓу преработките на „Галаксија“

Додадени 106 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека: NGC_4414_(NASA-med).jpg|right|thumb|280px|'''[[NGC 4414]]''', Типична спирална галаксија во соѕвездието [[Береникина Коса]]]]
 
'''Галаксија''' — гравитационен спој од [[Ѕвезда|ѕвездени]] системи, [[меѓуѕвездена прашина]], [[плазма]] и [[темна материја]]. ТипичнитеПо галаксииголемина, бројатгалаксиите содржатмо=ат одда 10бидат од [[милионџуџеста галаксија|џуџиња]]и со неколку милијарди (10<sup>9</sup>) ѕвезди до 1џинови со по стотина [[трилион]]и (10<sup>14</sup>) ѕвезди, кои орбитирааткружат околу заеднички центар на [[гравитација]]тежиштето. Поголемиот дел од галаксиите се протегаат и до повеќе од неколку илјадници [[светлосна година|светлосни години]] во пречник.
 
Просторот помеѓу галаксиите е исполнет со [[плазма]] која не достига поголема [[вискозност]] од еден [[атом]] на [[метар кубен]]. Се претпоставува дека постојат повеќе од сто [[милијарда|милијарди]] галаксии во [[метагалаксија]]та (видливата вселена).