Разлика помеѓу преработките на „Лебед“

Додадени 226 бајти ,  пред 4 години
(дополнување)
==Лебедот како тема во уметноста и во популарната култура==
Лебедот се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Гуската и лебедот“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 15.</ref>, ..
* „Лебед девојка“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 109-110.</ref>
 
== Наводи ==