Разлика помеѓу преработките на „Стефан Душан“

Додадени 36 бајти ,  пред 4 години
с
 
== Прогласувањето на Душан за крал ==
Стефан Душан бил роден околу 1308 год. Детството го поминал во прогонство во Царигард,каде што живеел со неговиот ослепен татко и со мајка му [[Теодоро Смилец|Теодора]], која била ќерка на бугарскиот цар [[Смилец]]. На тринаесет годишна возраст станал совладетел на неговиот татко [[Стефан Дечански]]. На 22 годишна возраст бил избран за српски крал. Пред да почне со освојувањата Стефан Душан морал да ја среди ситуацијата во државата. „ А ако некој сака да чуе за оној што владее со Рашка,за синот на слепиот, ќе знае дека иако е помал по тело и помлад, сепак со својата навистина нечуена отровна злоба и дрска волја,своите стари ги превишува и надминува“<ref>Сп. Ј. Белчовски, Гијом Адам упатство за патување во Светата земја, 1932 год</ref>. Тој најпрвин го отстранил од власт неговиот татко Стефан Дечански кој се наоѓал во Петрич а потоа бил заробен и испрстен во Звеќанин каде што наскоро бил задавен. Така Стефан Душан се прогласил за крал на 8 септември 1331 година. [[Слика:Dusanova Srbija200.jpg|мини|230px|десно|Душановото царство]]
 
=== Средување на внатрешната состојба ===
3.654

уредувања