Разлика помеѓу преработките на „Гауда“

Додадени 3.767 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox settlement
[[Податотека:Kaasmarkt2_close.jpg|мини|250x250пкс|Традиционален пазар на сирење во Гауда]]
| name = Гауда
| settlement_type = Град и општина
| image_skyline = Gouda city hall.jpg
| image_caption = Плоштадот со готското Градско собрание
| image_flag = Flag of Gouda.svg
| flag_size = 100x67px
| image_shield = Wapen van Gouda.svg
| shield_size = 100x80px
| image_map = Map - NL - Municipality code 0513 (2009).svg
| map_caption = Местоположба во Јужна Холандија
| latd = 52 |latm = 1 |latNS = N
| longd = 4 |longm = 43 |longEW = E
| coordinates_display = inline,title
| coordinates_footnotes =
| coordinates_region = NL
| subdivision_type = [[Список на држави во светот|Држава]]
| subdivision_name = [[Холандија]]
| subdivision_type1 = [[Покраини во Холандија|Покраина]]
| subdivision_name1 = [[Јужна Холандија]]
| government_footnotes = <ref name="mayor_now">{{нмс|url= http://www.gouda.nl/gemeente/Bestuur_Organisatie/College_van_B_en_W/Burgemeester_Milo_Schoenmaker|title=Burgemeester Milo Schoenmaker |trans_title=Mayor Milo Schoenmaker|language=холандски|publisher=Gemeente Gouda|accessdate=22 јули 2013}}</ref>
| governing_body = Општински совет
| leader_party = [[Народна партија за слобода и демократија|VVD]]
| leader_title = [[Градоначалник]]
| leader_name = [[Мило Шунмакер]]
| unit_pref = Metric
| area_footnotes = <ref>{{Dutch municipality total area|dataref}}</ref>
| area_total_km2 = {{Dutch municipality total area|Gouda}}
| area_land_km2 = {{Dutch municipality land area|Gouda}}
| area_water_km2 = {{Dutch municipality water area|Gouda}}
| elevation_footnotes = <ref name="AHN">{{нмс|url=http://www.ahn.nl/postcodetool|title=Postcodetool for 2801JM|language=холандски |work=Actueel Hoogtebestand Nederland|publisher=Het Waterschapshuis|accessdate=22 јули 2013}}</ref>
| elevation_m = 0
| elevation_max_m =
| elevation_min_m =
| population_footnotes = <ref>{{Dutch municipality population|dataref}}</ref>
| population_total = {{Dutch municipality population|Gouda}}
| population_as_of = {{MONTHNAME|{{Dutch municipality population|popbasemonth}}}} {{Dutch municipality population|popbaseyear}}
| population_density_km2 = {{Dutch municipality population density|Gouda}} <!-- For automatic calculation: auto-->
| population_demonym =
| timezone = [[Средноевропско време|CET]]
| utc_offset = +1
| timezone_DST = [[Средноевропско летно време|CEST]]
| utc_offset_DST = +2
| postal_code_type = Поштенски број
| postal_code = 2800–2809
| area_code_type = Повикувачки број
| area_code = 0182
| motto =
| website = {{URL|1=http://www.gouda.nl/}}
| footnotes =
}}
 
'''Гауда''' ({{lang-nl|Gouda}}) — град и општина во покраината [[Јужна Холандија]], западна [[Холандија]]. Градот е познат по [[Гауда (сирење)|истоименото]] сирење, [[стропвафел]], многуте канали, [[Луле|лулињата]] и по своето Градско собрание од {{римски|15}} век. Мноштвото историски цркви во Гауда и други стари градби го прават омилено одредиште за посета на еден ден во Холандија.
'''Гауда''' ({{lang-nl|Gouda}}) — град во западна [[Холандија]], во покраината [[Јужна Холандија]].
 
Во [[Среден век|средниот век]] била основана населба на местото на моменталниот град од семејството Ван дер Гауде, кое изградило утврден замок долж бреговите на реката [[Гауве (река)|Гауве]], од каде потекнува името на семејството и на градот. Областа, првично мочуриште, се развила низ вековите. Од 1225 година, канал ја поврзува Гауве, со што градот станал пристаниште. Гауда официјално ги добил своите градски права во 1272 година.
Гауда официјално добила статус на [[град]] во 1272 година, а позната е по [[сирење]]то гауда, строупвафлс и лулиња уште од {{римски|15}} век. По последните податоци од 2014 година, Гауда има 70.939 жители. Градот го добил името по познатото холандско семејство Ван дер Гауда која го изградила големиот замок на течението на реката Гаува по која и самата фамилија го добила своето име. Тој објект кој првобитно бил мочварен се развивал цели два века.Гауда има низа историски цркви и архитектура кои денес претставуваат омилено одредиште за туристите.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Gouda}}
* {{официјална|http://www.gouda.nl/}} {{nl}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Гауда| ]]
[[Категорија:Градови во Холандија]]
[[Категорија:Општини во Јужна Холандија]]