Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Дејан_Лилиќ_како_Хамлет.jpg|thumb|right|Актерот [[Дејан Лилиќ]] во улогата на Хамлет.]]
 
'''Трагичната повест на Хамлет, Принцот Дански''' ([[англиски]]: ''The tragedy of Hamlet, Prince of Denmark''), или скратено '''Хамлет''' ([[англиски]]: ''Hamlet'', е [[трагедија]] од [[Вилијам Шекспир]], за која се верува дека ја напишал во периодот помеѓу [[1599]] и [[1601|1601 година]]. [[Драма]]та, која се случува во [[Данска|Kралството Данска]], раскажува за начинот на кој принцот Хамлет му се одмаздува на вујкочичко му [[Клавдиј(Хамлет)|Клавдиј]], поради убиството на стариот [[Кралот Хамлет (Хамлет)|крал Хамлет]] (братот на Клавдиј и татко на принцот Хамлет) и наследување на круната, како и поради венчавката со [[Гертруда(Хамлет)|Гертруда]] (вдовицата на кралот Хамлет и мајка на принцот Хамлет). Драмата живописно ги отсликува вистинското и одглуменото лудило, од неизмерна тага до зовриен гнев, и ги истражува темите на предавство, одмазда, инцест и морално пропаѓање.
 
==Постанокот на „Хамлет“==
Анонимен корисник