Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Европска организација за нуклеарно истражување''' ({{lang-en|European Organization for Nuclear Research}}, {{lang-fr|Organisation européenne pour la recherche nucléaire}}) позната као '''ЦЕРН''' (''CERN'')<ref>името доаѓа од првобитниот назив ''Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire''</ref>) — најголем центар за истражување на [[елементарна честичка|елементарни честички]]. Се наоѓа во околината на [[Женева]], [[Швајцарија]].
 
Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата [[Голем хадронски судирач]] со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „[[Хигсов бозон]]“.