Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Додадени 6 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата CERN на ЦЕРН презапишувајќи врз пренасочување)
с
}}
 
'''ЕвропскатаЕвропска организација за нуклеарно истражување''' ({{lang-en|European Organization for Nuclear Research}}, {{lang-fr|Organisation européenne pour la recherche nucléaire}}) позната као '''ЦЕРН''' (''CERN'', <ref>името доаѓа од првобитниот назив ''Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire''</ref>) е најголем центар за истражување на [[елементарна честичка|елементарни честички]]. Се наоѓа во околината на [[Женева]], [[Швајцарија]].
 
Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата [[Голем хадронски судирач]] со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „[[Хигсов бозон]]“.