Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Одземени 3 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот полуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[Франките]]. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари|Аварите]] од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја
 
Потеклото на називот и етноним ''Хрват'' не е тотално разјаснето, но се смета дека има корен од западнословенскиот [[Западнословенскизападнословенски језици|западнословенскитејазици]] зборотзбор ''hrbat'' - брдо, што значело дека оние кои живеatживеaт vo брдa тн. ''брдјани'' кои биле во спротивност од Пољаците тн. ''полјани'' кои живееле во поле односно во рамнина. Оваа теза добива на значење ако се зема предвид дека [[Бела Хрватска]] се наоѓала на просторот на денешна [[Пољска|Пољске]].
 
== Историја ==
3.798

уредувања