Разлика помеѓу преработките на „Гауда“

Додадени 152 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Гауда (хол. Gouda,) е град во западна Холандија, во провинцијата Јужна Холандија.Гауда к...)
 
с
Гауда (хол. Gouda,) е град во западна [[Холандија]], во провинцијата Јужна Холандија.Гауда која официјално добила статус на [[град]] во 1272 година, позната е по гауда [[сирење]], строупвафлс и лулиња уште од 15 век.Спрема последните податоци од 2014 година, Гауда има 70939 жители.Градот го добил името по познатото холандско семсјствосемејство Ван дер Гауда која го изградила големиот замок на течението на реката Гаува по која и самата фамилија го добила своето име.Тој објект кој првобитно бил мочварен се развивал цели два века.Гауда има низа историски цркви и архитектура кои денес претставуваат популарна дестинација за туристите.[[Податотека:Kaasmarkt2_close.jpg|мини|250x250пкс|Традиционален пазар на сирење во Гауда]]
12.659

уредувања