Разлика помеѓу преработките на „Аристофан“

Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
→‎Творештво: ситна поправка
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Творештво: ситна поправка)
*'''Оси''' (422)
*'''Птици''' (414)
*'''[[Лисистрата]]''' (411)
*'''Жаби''' (405)
Најголем дел од драмите ја карактеризираат Старата [[Комедија|комедија]](единствени претставници), во која [[мимика |мимика]], [[хор |хор]] и [[Бурлеска |бурлеска]] се важни особини. Неговата [[сатира |сатира]], остроумност и немилосрден коментар го направиле најголем комичен драмски писател во стара [[Стара Грција]].
 
==Наводи==