Разлика помеѓу преработките на „Дилма Русев“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Дилма Вана Русев''' ([[португалски]]: ''Dilma Vana Rousseff'') е [[бразил]]ски [[економист]], [[политичар]] и [[претседател на Бразил]] од 2011 до 2016 г. од владејачката [[Работничка партија на Бразил|Работничка партија]]<ref name="AgBr">Bennett, Allen. [http://agenciabrasil.ebc.com.br/thenewsinenglish;jsessionid=6FAF164D075F0F93B2F71B6909FCC5F4?p_p_id=56&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_56_groupId=19523&_56_articleId=1016406 "Dilma Rousseff biography"]. [[Agência Brasil]]. August 9, август 2010.</ref>. Русеф е воедно и првата жена [[претседател на Бразил]].
 
== Семејство ==
== Кариера ==
 
Русеф се приклучила на младинската организација на ''Социјалистичката партија'' во [[1967]] година. Таа учествувала во нелегалниотпротивзаконскиот отпор против воената диктатура и била уапсена во 1970 година, мачена била 22 дена и била осудена од Воениот суд на Бразил. Дилма Русеф била ослободена од затворот кон крајот на [[1972]] година.
 
Подоцна, Русеф се откажала од радикалните методи на политичка борба. Во периодот од 2003 до 2005 година, Дилма Русев била министер за рудниците и енергијата на Бразил. Од 21 јуни 2005 година била шеф на канцеларијата на бразилскиот претседател [[Луис Инацио Лула да Силва]].
 
=== Симнување од власт ===
Во 2015 г. се покренатиприфатени [[импичмент|јавните обвиненија]] поднесени против Русеф во изминатите години за незаконсонезаконско и неотчетно постапување со сојузниот [[буџет]] и прифатени од [[Претставнички дом на Бразил|Претставничкиот дом]],<ref>{{нмс |url=http://www.theguardian.com/world/2015/dec/02/brazil-dilma-rousseff-impeachment-proceedings |title=Brazil opens impeachment proceedings against president Dilma Rousseff |author=Jonathan Watts |work=The Guardian}}</ref> иако голем број стручњаци сметале дека ваквото делување на претседателката не водат кон нејзина [[кривично право|кривична]] одговорност. На 12 мај 2016 г. [[Сенат на Бразил|Сенатот]] привремено ѝ ги одзел овластувањата и должностите во рок од шест месеци, додека не се дојде до пресуда за обвиненијата.<ref>{{нмс |title=Dilma Rousseff suspended as Senate votes to impeach |url=http://edition.cnn.com/2016/05/12/americas/brazil-rousseff-impeachment-vote/index.html |website=CNN |accessdate=12 May 2016}}</ref> Во овој период за вршител на должноста е избран потпретседателот Мишел Темер .<ref>{{наведени вести |title=Brazil's Senate Votes to Impeach President Dilma Rousseff |url=http://www.nbcnews.com/news/world/brazil-senate-votes-impeach-president-dilma-rousseff-n572606|agency=[[NBC News]] |date=12 May 2016|accessdate=12 May 2016}}</ref><ref>{{нмс|url=http://congressoemfoco.uol.com.br/noticias/afastada-dilma-mantem-salario-alvorada-aviao-e-assessores/ |title=Afastada, Dilma mantém salário, Alvorada, avião e assessores |work=Congresso em Foco}}</ref>
 
На 31 август 2016 г. сенатот изгласал со 61 наспроти 20 гласа дека Русеф е виновна за кршење на буџетските закони и ја симнале од функцијата.<ref name="cnn_removal">{{нмс|url=http://www.cnn.com/2016/08/31/americas/brazil-rousseff-impeachment-vote/index.html|title=Brazil's Senate ousts Rousseff in impeachment vote|last=CNN|first=Catherine E. Shoichet and Euan McKirdy|website=CNN|access-date=31 August 2016}}</ref><ref>{{нмс|url=http://www.bbc.com/news/world-latin-america-37237513?ns_mchannel=social&ns_campaign=bbc_breaking&ns_source=twitter&ns_linkname=news_central|title=Brazil President Dilma Rousseff removed from office by Senate – BBC News|publisher=}}</ref> На нејзино место дошол Темер, дотогашниот вршител на функцијата.