Разлика помеѓу преработките на „Дилма Русев“

Одземени 35 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Дилма Вана Русев''' ([[португалски]]: ''Dilma Vana Rousseff'') е [[бразил]]ски [[економист]], [[политичар]] и 36. претседател на [[Бразил]]. Русеф е воедно и првата жена [[претседател на Бразил]]. Воод октомври2011 2010до година2016 се кандидирала за претседател на [[Бразил]]г. од владејачката [[Работничка партија на Бразил|Работничка партија]]<ref name="AgBr">Bennett, Allen. [http://agenciabrasil.ebc.com.br/thenewsinenglish;jsessionid=6FAF164D075F0F93B2F71B6909FCC5F4?p_p_id=56&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_56_groupId=19523&_56_articleId=1016406 "Dilma Rousseff biography"]. [[Agência Brasil]]. August 9, 2010.</ref>. Русеф е воедно и првата жена [[претседател на Бразил]].
 
== Семејство ==
Таткото на Дилма, ''Петар Стефанов Русев'', ебил родендеец на [[Комунистичка партија ја Бугарија|Комунистичка партија на Бугарија]] (КПБ) во [[Габрово (Бугарија)|Габрово]], [[Бугарија]]. Како активист на Комунистичка партија, Петарно во 1929 година избегал во [[Франција]], а неколку години подоцна и во Бразил, каде што го променил името во ''Педро Русеф''. Тој се оженил со учителката ''Дилма Жана да Силва'', со која имале 3 деца, Игор, Дилма и Жана Лусија.
 
Таткото на Дилма, ''Петар Стефанов Русев'', е роден во [[Габрово (Бугарија)|Габрово]], [[Бугарија]]. Како активист на Комунистичка партија, Петар во 1929 година избегал во [[Франција]], а неколку години подоцна и во Бразил, каде што го променил името во ''Педро Русеф''. Тој се оженил со учителката ''Дилма Жана да Силва'', со која имале 3 деца, Игор, Дилма и Жана Лусија.
 
== Кариера ==