Разлика помеѓу преработките на „Шулин“

Додадени 358 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
|website =
|footnotes =
}}
{{Listen
| filename = Lower Prespa dialect speech - Šulin.ogg
| title = Сеќавања за младоста и венчавката
| description = Извадок од животната приказна на постара жена од Шулин, раскажана на месниот [[долнопреспански дијалект]].
}}
'''Шулин''' (Безмиште) е село во [[Мала Преспа]], Република [[Албанија]], Општина [[Пустец]] (Komuna Liqenas), Округ [[Корча]](Korça).
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
== ИсториjaИсторија ==
 
== ЕкономијаСтопанство ==
 
== ДемографијаНаселение ==
1900 година според [[Васил К'нчов]] селото броело 270 Македонци православни (кај него "бугари").[http://www.rastko.org.yu/rastko-al/zbornik1990/mpesevska-makedonci.php]
 
{|border="1"
|'''Година'''
|'''ПопулацијаНаселение'''
|---
| [[1900]]