Разлика помеѓу преработките на „КК Бест“

Додадени 923 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с
| големина =150px
| цело име = Кошаркарски Клуб Бест
| основан = {{Start date and age|2012}}
| историја =
| распаднат = /{{Start date and age|df=yes|2016|8|24}}
| арена = [[Спортска сала - 26ти Април - Гевгелија|Сала "26 Април"]]
| локација = [[Гевгелија]]
| бои = црвена и црна<br> {{color box|red}} {{color box|black}}
| претседател = Ѓорѓи Глигоров (последен)
| тренер = Владимир Мирковски (последен)
| титули = нема
| лига = /
| лига = [[Втора македонска кошаркарска лига|Втора Лига Мажи]]
| сезона = [[Прва македонска кошаркарска лига 2015/16|2015/16]]<br />([[Прва македонска кошаркарска лига|Прва Лига Мажи]])<br />(последна)
| позиција = 8<small>ми</small> (отпаднати)
| вебместо =
| a_body=FF0000|a_pattern_b=|a_shorts=FF0000|a_pattern_s=
}}
'''КК Бест''' е поранешен [[кошарка]]рски клуб од [[Гевгелија]], [[Македонија]], кој моментално се натпреварува во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората македонска кошаркарска лига]]. Клубот натпреварите на домашен терен ги играиграл во спортската сала [[Спортска сала - 26ти Април - Гевгелија|"26 Април"]].
 
==Историја==
Клубот се натпреварувал во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]] како и еднаш во [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата лига]] во сезоната [[Прва македонска кошаркарска лига 2015/16|2015/16]] кога завршил на последното место и отпаднал. За престојната сезона, клубот го откажал учеството во Втората лига и се распаднал.<ref>[http://sportmedia.mk/kosharka/domashno-prvenstvo/kk-best-prestanuva-da-postoi КК Бест престанува да постои!?] sportmedia.mk 24 август 2016</ref><ref>[http://ekipa.mk/zgasna-ushte-eden-kosharkarski-klub-kk-best-prestana-da-postoi/ Згасна уште еден кошаркарски клуб: КК Бест престана да постои] ekipa.mk 24 август 2016</ref>
== Поврзано ==
* [[Прва македонска кошаркарска лига]]
* [[Кошарка во Македонија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==