Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Додадени 390 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(ISBN)
'''Масакрот во Велес''' е колежмасовно убиство на 53 затвореници што се случил на [[15 јануари]] [[1945]] година во [[Велес]] извршен од страна на [[ОЗНА]].
 
== Настан ==
На [[15 јануари]] [[1945]] без јавно судење, биле стрелани 53 затвореници од велешкиот затвор, лица за кои имало сомневање дека биле озлогласени противници на [[НОБ]] и соработници со окупаторот. Без заокружена истражна постапка и без јавно судење за докажување на нивната вина, биле групно стрелани и масакрирани, а потоа и закопани во заедничка гробница која била откриена по педесет години. Ова преставува најголем масакр врз цивили извршен од [[ОЗНА]] во ослободена [[Македонија]].<ref>Ѓорѓи Малковски, Ликвидации без јавни судења, „Нова Македонија“, 15 јануари 1995.</ref><ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 924 стр.</ref>
 
Во својата книга ''Мојот татко - Методија Андонов Ченто'', авторот Илија Андонов Ченто, вели дека првиот претседател на [[Президиумот на АСНОМ]] за таа работа дознал случајно и дека злосторствата започнале откако на на крајот на 1944 година, во [[Скопје]], како гостин на Второто заседание на [[АСНОМ]] присуствувал [[Едвард Кардељ]].<ref>Андонов, Илија - Ченто, „Мојот татко - Методија Андонов Ченто“, Скопје, 1999, ISBN 9989-878-89-9</ref>
 
Според бугарскиот историчар [[Коста Црнушанов]] затворениците се убиени, затоа зоштошто биле [[Македонци]] со [[Бугари|бугарско национално чуствочувство]]. Според овој бугарски историчар помеѓу жртвите имало припадници на [[ММТРО]] на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] на [[Иван Михајлов]], еден поранешен бугарски учител и други. <ref>[http://www.promacedonia.org/kc/cyrn25.html Църнушанов, Коста, „Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него“, Унив. изд. "Св. Климент Охридски", София, 1992.]</ref> Според овој историчарнего, за масакрот биле одговорни [[Ратко Петровски]] (помошник-началник на [[ОЗНА]]), [[Боро Коробар]] и [[Киро Попадиче]] (командант на Велес), што е во согласност со претходно изнесеното мислење.
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=857:-15-1945-&catid=9:2008-09-05-14-13-15&Itemid=8 Велешкиот масакр од 15 јануари 1945 година] - Целосна историја на настанот од, „Кубура“
* [http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2962&stID=71262 „За "велешкиот случај" правдата ќе се бара во Стразбур“], „Дневник“, 18 март 2006.
* [http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/spisoci-so-iminjata-na-zrtvite-od-komunistickiot-rezim-iminja-na-velikanite-koi-se-borea-za-slobodna-i-nezavisna-makedonska-drzava# Список на жртвите], „Пулс 24“
 
{{МакМасакр}}
 
[[Категорија:Масакри врз Македонци|В]]
[[Категорија:Историја на Велес|В]]
[[Категорија:Масакри во Македонија|В]]
[[Категорија:Историја на Велес|В]]
6.051

уредување