Разлика помеѓу преработките на „ФК Шкендија Тетово“

Одбиени последните 2 промени (од 118.165.77.151) и ја поврати преработката 3501363 на Dandarmkd
(Одбиени последните 2 промени (од 118.165.77.151) и ја поврати преработката 3501363 на Dandarmkd)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија фудбалски клуб|
име = ФК ИскраШкендија Тетово<br />KF Shkëndija Tetovë|
лого = [[Податотека:FK Shkendija 79.gif|100px]]|
целосно име = Фудбалски клуб Шкендија Тетово |
}}
 
'''ФК ''Искра''Шкендија''' ({{lang-sq|KF Shkëndija}}, во превод: ''Искра''<ref>[http://recnik.off.net.mk/recnik/albanski-makedonski/*shkend* shkëndij/ë,-a] — Албанско-македонски речник, off.net</ref>) — [[фудбал]]ски клуб од [[Тетово]], [[Република Македонија|Македонија]], формиран во [[1979]] година. Моментално игра во [[Прва македонска лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Своите натпревари ги игра на [[Градски стадион Тетово|Градскиот стадион]] во Тетово. Клубот е освојувач на Првата лига во сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2010/2011|2010/11]] и на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] [[Македонски куп во фудбал 2015/2016|2015/16]].
 
== Наводи ==