’Рскавични риби: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| image_width = 250px
| image_caption = [[Точкеста орлова раја]], ''Aetobatus narinari''
| regnum = [[AnimaliaЖивотни]]
| phylum = [[ChordataХордови]]
| subphylum = [[Vertebrata’Рбетници]]
| classis = '''’Раскавични риби'''
| infraphylum = [[Gnathostomata]]
| classis = '''Chondrichthyes'''
| classis_authority = [[Томас Хенри Хаксли|Хаксли]], 1880
| subdivision_ranks = Поткласи и [[Ред (биологија)|редови]]
[[Податотека:Rajiformes in Sea Life Helsinki.JPG|мини|160px|десно|Вистинска раја (лизгач).]]
 
'''‘Рскавичните’Рскавични риби''' ('''{{науч|Chondrichthyes'''}}) сочинуваат една од трите класи на денешните [[риби]] и се карактеризираат со [[‘Рскавица’Рскавица|‘рскавичен]] [[скелет]]. Остри, забовидни лушпи познати како плакоидни плочки се својствени за сите ‘рскавични риби и понекогаш тие се модифицирани во боцки. [[Заб]]ите, кои исто така се модифицирани плочки, обично не се споени со вилицата и периодично отпаѓаат и се заменуваат. [[Пловен меур|Пловниот меур]], кој кај [[Коскени риби|коскените риби]] ја дава рамнотежата, отсуствува кај членовите на оваа класа; одговорен за рамнотежата на ‘рскавичните риби е нивниот лесен ‘рскавичен скелет. Некои ‘рскавични риби имаат други модификации за лебдење во водата. [[Химера|Химерите]], [[Ајкула|ајкулите]], [[лизгач]]ите и [[Раја|раите]] припаѓаат на оваа класа.
 
== Таксономија ==