’Рскавични риби: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25371 (translate me))
сНема опис на уредувањето
*** Надред Ајкули (''Selachimorpha''), во кој спаѓаат редовите:
***# [[Многужабрени]] (''Hexanchiformes''). Постојат две фамилии во овој ред. Видовите од овој ред се разликуваат од другите ајкули по тоа што имаат дополнителни [[жабри|жабрени цепнатинки]] (шест или седум). Примероци од оваа група се [[кравја ајкула|кравјата ајкула]], [[Ајкула со набори|ајкулата со набори]], па дури и ајкула која на прв поглед личи на морска змија.
***# [[Двогрбноперкови]] (''SqualifrmesSqualiformes''). Тука спаѓаат три фамилии со повеќе од 80 видови. Овие ајкули имаат две грбни перки, често со боцки, и немаат анална перка. Поседуваат заби дизајнирани за сечење, сместени на горните и долните вилици. Претставник од оваа група е [[Кучешка ајкула|кучешката ајкула]].
***# [[Пилоносни ајкули]] (''Pristiophoriformes''). Во овој ред се наоѓа една фамилија. Овде спаѓаат ајкули со издолжена и забеста рилка која ја користат за рассечување на рибите со кои се исхрануваат.
***# [[Морски ангели]] (''Squatiniformes''). Во овој ред има една фамилија. Овие се рамни ајкули слични на раите и лизгачите, а се разликуваат од нив по тоа што жабрените цепнатинки им се сместени од страните на главата (како и кај сите други ајкули). Тие имаат опашна перка чиј долен дел е многу подолг отколку горниот.