Разлика помеѓу преработките на „Гренландска ајкула“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| regnum = [[Животни]]
| classis = [[’Рскавични риби]]
| ordo = [[SqualiformesБодликави ајкули]]
| familia = [[SomniosidaeАјкули-спијачи]]
| genus = ''[[SomniosusАјкула-спијач]]''
| species = '''''S.Гренландска microcephalus''ајкула'''
| binomial = ''Somniosus microcephalus''
| binomial_authority = ([[Marcus Elieser Bloch|Bloch]] & [[Johann Gottlob Schneider|J. G. Schneider]], 1801)
| range_map = Somniosus microcephalus distmap.png
| range_map_caption = Распространетост на гренландската ајкула
}}
 
'''Гренландска ајкула''' или '''големоглава ајкула-спијач''' ({{науч|Somniosus microcephalus}}) — [[ајкула]] од семејството на [[ајкули-спијачи]] (''Somniosidae'') со тешко валчесто тело, кое обично е кафеаво или сино. Има кратка, тркалезна муцка и две еднакво големи грбни перки. Освен што се храни со разновиден жив плен како [[риби]], морски птици и [[фока|фоки]], оваа [[ајкула]] е и [[мршојадно животно|мршојадец]] и често јаде пцовисани [[кит]]ови и удавени копнени животни како собови. Додека таа лови фоки, може да се фати на јадица низ дупките во [[лед]]от. Но нејзиното месо е отровно, па мора да се провари пред да се јаде. Овој вид на ајкула е еден од најотровните во светот.<ref>''Guinness World Records 2013'', Page 048, Hardcover edition.</ref>. Оваа ајкула е во блиско сродтсво со [[тихоокеанска ајкула-спијач|тихоокеанската ајкула-спијач]].<ref name=JurassicShark>O'Donnell, Jacinth. ''Jurassic Shark'' documentary (2000); broadcast on [[Discovery Channel]], 5 August 2006</ref>
 
== Долговечност ==