Разлика помеѓу преработките на „Гренландска ајкула“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{taxobox
[[File:Somniosus microcephalus.jpg|thumb|270px|Гренландска ајкула-спијач]]
| status = NT
| status_system = IUCN3.1
| status_ref = <ref name=IUCN>{{IUCN2011.2|assessors=Kyne, P. M., Sherrill-Mix, S. A. & Burgess, G. H.| year=2006| id=60213| title=Somniosus microcephalus| downloaded=5 February 2012}}</ref>
| image = Somniosus microcephalus okeanos.jpg
| regnum = [[Животни]]
| classis = [[’Рскавични риби]]
| ordo = [[Squaliformes]]
| familia = [[Somniosidae]]
| genus = ''[[Somniosus]]''
| species = '''''S. microcephalus'''''
| binomial = ''Somniosus microcephalus''
| binomial_authority = ([[Marcus Elieser Bloch|Bloch]] & [[Johann Gottlob Schneider|J. G. Schneider]], 1801)
| range_map = Somniosus microcephalus distmap.png
| range_map_caption = Распространетост на гренландската ајкула
| synonyms =
}}
 
'''Гренландска ајкула''' ({{науч|Somniosus microcephalus}}) — [[ајкула]] од семејството на [[ајкули-спијачи]] (''Somniosidae'') со тешко валчесто тело, кое обично е кафеаво или сино. Има кратка, тркалезна муцка и две еднакво големи грбни перки. Освен што се храни со разновиден жив плен како [[риби]], морски птици и [[фока|фоки]], оваа [[ајкула]] е и [[мршојадно животно|мршојадец]] и често јаде пцовисани [[кит]]ови и удавени копнени животни како собови. Додека таа лови фоки, може да се фати на јадица низ дупките во [[лед]]от. Но нејзиното месо е отровно, па мора да се провари пред да се јаде. Овој вид на ајкула е еден од најотровните во светот.<ref>''Guinness World Records 2013'', Page 048, Hardcover edition.</ref>. Оваа ајкула е во блиско сродтсво со [[тихоокеанска ајкула-спијач|тихоокеанската ајкула-спијач]].<ref name=JurassicShark>O'Donnell, Jacinth. ''Jurassic Shark'' documentary (2000); broadcast on [[Discovery Channel]], 5 August 2006</ref>
{{наводи}}
 
[[Категорија:АјкулиБодликави ајкули]]