Борка Аврамова: Разлика помеѓу преработките

Одземени 15 бајти ,  пред 6 години
с
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
}}
 
'''Борка Аврамова''' ([[Тетово]], {{роден на|9|октомври|1924}} – [[Загреб]], {{починал на|25|март|1993}}) — [[македонци|македонска]] [[вајарка]]. Дипломирала на Академијата за ликовна уметност во Загреб во [[1953]] година. До [[1960]] г. дејствувала во [[Скопје]], каде што во [[1954]] година имала самостојна изложба, прва самостојна изложба на македонски вајар<ref>{{цитирана веб страницанмс|url=http://www.ns-dubrava.hr/modules/dOrg/index.php?op=view&deptid=2&pageid=728|title=Narodno sveučilište Dubrava - Borka Avramova|language=хрватски|accessdate=2009-10-19}}</ref>. Изложила портрети со етнографски обележја, но со модерна форма и без класични анатомски пропорции од кои најпозната е '''Шиптар„Шиптар“ '''од 1954 година.<ref>{{цитирананаведена книга|title=Македонска енциклопедија|edition=I|volume=I|isbn=978-608-203-024-1|language=македонски}}</ref>
 
== Наводи ==
* [http://www.ns-dubrava.hr/modules/dOrg/index.php?op=view&deptid=2&pageid=728 Биографија]
 
{{биогмакедонија-био-никулец}}
 
{{нормативна контрола}}