Разлика помеѓу преработките на „Скуминов синдром“

Додадени 139 бајти ,  пред 4 години
→‎Епидемиологија: дополнување Симптоми на синдромот
(викификација)
(→‎Епидемиологија: дополнување Симптоми на синдромот)
Alen Carpentier – за член на француската Академија на Науки, раководител на Одделот за [[Срцева хирургија|кардиоваскуларна хирургија]] Европската болницата на име на [[Жорж Помпиду]] во [[Париз]], верува дека синдром на Скумин се развива во една четвртина од пациентите со вештачко срце вентил. Можно е дека сличен проблем се јавува за време на работата на вештачко срце.<ref>{{cite web|url=http://heartforyoursoul.com/ |archiveurl=http://www.webcitation.org/68WpPuzqR |archivedate = 19. 06. 2012 |title=About artificial heart |publisher=Heart For Your Soul |deadurl=unfit}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.medvestnik.by/ru/issues/a_10922.html |author=Bizunkov, A. |title=Зачем человеку сердце |trans_title=What for a man need a heart |publisher=Medvestnik.by |accessdate=9. 8. 2016. |archiveurl=http://www.webcitation.org/6c6MCfVzR |archivedate = 7. 10. 2015}}</ref>
[[File:Shiley-valve.png|thumb|261px|Технички цртеж на вештачки срцето вентил]]
 
==Симптоми на синдромот==
Главни [[симптом]]и на синдромот се:
*[[страв]];
*;
*;
*;
*.
 
== Третман ==
29

уредувања