Разлика помеѓу преработките на „Скуминов синдром“

Додадени 114 бајти ,  пред 4 години
(Создадена страница со: {{Infobox disease| | Name = Синдром на Скумин | Image = Скумін Віктор Андрійович 02.jpg | Caption = Вик...)
 
 
Alen Carpentier – за член на француската Академија на Науки, раководител на Одделот за [[Срцева хирургија|кардиоваскуларна хирургија]] Европската болницата на име на [[Жорж Помпиду]] во [[Париз]], верува дека синдром на Скумин се развива во една четвртина од пациентите со вештачко срце вентил. Можно е дека сличен проблем се јавува за време на работата на вештачко срце.<ref>{{cite web|url=http://heartforyoursoul.com/ |archiveurl=http://www.webcitation.org/68WpPuzqR |archivedate = 19. 06. 2012 |title=About artificial heart |publisher=Heart For Your Soul |deadurl=unfit}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.medvestnik.by/ru/issues/a_10922.html |author=Bizunkov, A. |title=Зачем человеку сердце |trans_title=What for a man need a heart |publisher=Medvestnik.by |accessdate=9. 8. 2016. |archiveurl=http://www.webcitation.org/6c6MCfVzR |archivedate = 7. 10. 2015}}</ref>
[[File:Shiley-valve.png|thumb|261px|Технички цртеж на вештачки срцето вентил]]
 
== Третман ==
29

уредувања