Разлика помеѓу преработките на „Европска вселенска агенција“

с
Бот: козметички промени
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Бот: козметички промени)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за вселенска агенција
| широчина = 263px
|име= Европска вселенска агенција
| изворно_име = European Space Agency
|сопственик= <!-- start collapsible list of European member states -->
{{Collapsible list
}}
'''Европска вселенска агенција''' или '''ЕСА''' ({{lang-en|European Space Agency}} или ''ESA''), е основана во [[1974]] и е меѓувладина организација која е посветена на истражувања во вселената. Со неа раководат 22 [[Европа|европски]] држави. Главниот штаб се наоѓа во [[Париз]], [[Франција]].
Има вкупен буџет од 2,9 милијарди [[Евро|€]].
 
Главната лансерна станица е [[Гвајански вселенски центар|Гвајанскиот вселенски центар]] во [[Куру]], [[Француска Гвајана]].
 
Научните мисии се базирани во [[ESTEC]] во [[Нордвејк]], [[Холандија]], Земјините обсерваторки мисии се во [[ESRIN]] во [[Фраскати]], [[Италија]], Мисионата контрола е во [[Европски вселенски оперативен центар|ESOC]] во [[Дармштат]], [[Германија]], и Европскиот астронаутски центар ([[Европски астронаутски центар|EAC]]), каде што се тренираат астронаутите за идните мисии е сместен во [[Келн]], [[Германија]].
 
[[Податотека:Location ESA member countries.svg|thumb|right|300px|{{Легенда|#5B9ED7|Земји членки на ЕСА}}{{Легенда|#5FB4A1|Земји членки на ЕЦС}}]]
{{Вселенски лет}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Европска вселенска агенција| ]]
[[Категорија:Вселенски агенции]]