Разлика помеѓу преработките на „Хајашиева патека“

с
Бот: козметички промени
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q504908 (translate me))
с (Бот: козметички промени)
'''Хајашиевата патека''' е патот на [[протоѕвезда]]та во [[Херцшпрунг-Раселов дијаграм]] откако протоѕвездениот облак ќе достигне хидростатичен еквилибриум. Во 1961 година [[Куширо Хајаши]] покажал дека постои минимум ефективна [[температура]] која е пониска од онаа што е потребна за да не се достигне хидростатичниот еквилибрум; ова ограничување се однесува на околу 4000 [[келвин|K]]. Протоѕвездениот облак кој е постуден од оваа температура ќе се собере и ќе се затопли сè додека да постигне [[Хајашиево ограничување]]. Кога ќе стигне до тоа, [[протоѕвезда]]та ќе продолжи да се собира, но нејзината ефективна температура нема повеќе да се зголемува. Оваа Хајашиева патека е блиску до вертикалната линија на Х-Р дијаграмот.
 
== Поврзано ==