Магента: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
}}
 
'''Магента''' настанува со адитивно мешање на [[црвена боја|црвена]] и [[сина боја|сина]]. Магентата е [[комплементарни бои|комплементарна боја]] заедно со [[жолта боја|жолтата]] и [[синозелена боја|синозелена]].
 
Ова е заштитна боја на логото на телекомуникациското претпријатие „[[Т-Мобиле Македонија|Т-Мобиле]]“.