Разлика помеѓу преработките на „Црвена боја“

Одземени 25 бајти ,  пред 4 години
с
Бот: козметички промени
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Бот: козметички промени)
}}
 
'''Црвената боја''' е [[основна боја]] од видливиот дел на [[електромагнетниот спектар|спектарспектарот]]от на [[светлина|светлината]]та. [[Брановата должина]] на боја во спектарот е 625 - 700 [[нанометар|нм]]. Со [[сина|сината]]та и [[жолтаa|жолтата]] боја ги сочинуваат трите главни бои, а со нивно мешање ги добиваме останатите бои. Крвта најчесто има црвена боја. Често означува некои работи кои се важни, опасни или погрешни.
 
{{боја-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Бои]]
[[Категорија:Нијанси на црвената боја]]