CMYK: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 6 години
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
 
[[Податотека:CMYK color swatches.svg|right|frame|цијан, магента, жолто и црно]]
'''CMYK''' (образувано од зборовите '''C'''yan ([[синозелена боја|синозелена]])<ref>наречена и „цијан“</ref>, '''M'''agenta ([[магента]] - [[виолетова боја|виолетова]], [[црвена боја|црвена]]), '''Y'''ellow ([[жолта боја|жолто]]), '''K'''ey или blac'''K''' (за [[црна боенбоја|црно]]) — [[боен простор]], кој се користи кај [[личен сметач|сметачите]] и [[печатач]]ите.
 
 
== Примери ==
На пример, за да се образи бело, во CMYK системот тоа би изгледало вака C=0%, M=0%, Y=0%, K=0%; за црвена боја - C=0%, M=100%, Y=100%, K=0%; за зелена боја - C=100%, M=0%, Y=100%, K=0%; за жолта боја - C=0%, M=0%, Y=100%, K=0%.
 
За печатење на длабоко црна боја ''(Rich black)'' не се препорачува употребата на C=100%, M=100%, Y=100%, K=100%, тоа би довело до распрскување на сите бои на површината на хартијата на која што се печати. Се препорачува процентите да не бидат поголеми од 300%. За постигнување на длабоко црна боја може да се употреби C=60%, M=60%, Y=60%, K=100%.
 
== Поврзано ==