Разлика помеѓу преработките на „Сила“

Додадени 13 бајти ,  пред 4 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
| bgcolor = green
| name = Сила
| image = [[FileПодатотека:Force examples.svg|200px]]
| caption = Силите се објаснуваат како поттурнување или повлекување на одредено тело. Оваа појава може да биде предеизвикана од [[гравитација]]та, [[магнетизам|магнетизмот]], или некое друго дејство кое може да предизвика забрзување.
| basequantities = 1 [[килограм|kg]]·[[метар|m]]/[[секунда|s]]<sup>2</sup>
Силата на привлекување меѓу телата се нарекува гравитација. Таа е една од најпознатите сили. Таа всушност не држи на земјата и ни дава тежина. Се што има маса - произведува гравитација, а таа сила зависи од масата на телата и нивната меѓусебна одалеченост. Колку едно тело е поразделечено од друго тело, толку привлечноста помеѓу нив ќе биде помала. [[месечина|Месечината]] на пример, привлекува со послаб интензитет од [[Земја|земјата]] затоа што има помала маса. За големата земјина маса, тежината на телата на неа се шест пати поголеми отколку што се на [[месечина|Месечината]].
 
Ако на едно тело делуваат повеќе сили, нивното дејство ќе биде како на него да делува една сила, но во средна насока. Таа сила се нарекува резултанта. Пример, кога две екипи влечат јаже, резултантата е скоро еднаква на нула затоа што приближно еднакви сили делуваат во спротивни насоки.
 
Едно придвижено тело ќе продолжи да се движи во правец сè додека некоја сила не го скршне. За ѓулето да се врти во круг потребно е на него да се делува со сила која се нарекува центрипетална сила, која постојано го влече во средиштето на кругот. Штом атлетичарот ќе го испушти, ѓулето продолжува да се движи по права линија.
Каде:
 
:''F'' е силата, измерeна во [[њутн (единица)|њутнњутни]]и (N),
 
:''t'' е времето, измерeно во [[секунда|секундисекундии]]и (s),
 
:''p'' е импулсот (моменталната состојба, функција на времето)
 
:''v'' е брзината, измерeна во [[метар|метри]] во секунда (м/с или m/s),
 
:''m'' е [[маса]]та, измерена во [[килограм]]и (кг или kg),
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Сила| ]]
[[Категорија:Физика]]