Разлика помеѓу преработките на „Теквондо на Летните олимписки игри 2016“

с
нема опис на уредувањето
(нова статија)
 
с
| event = Теквондо
| games = 2016 Summer
| image = [[Податотека:Taekwondo, Rio 2016.png|200п]]
| venue = [[КариокаАрена арена„Кариока 33“]]
| dates = 17–20 август 2016
| competitors = 128
{{Теквондо на ЛОИ 2016}}
 
Натпреварите во '''[[Теквондо|теквондо]]''' на '''[[Летни олимписки игри 2016|Летните олимписки игри 2016]]''' предвидено е да се одржат од 17 до 20 август, 2016 година во [[КариокаАрена арена„Кариока 33“|третатаАрената Кариока„Кариока арена3“]] во [[Олимписки парк (Рио де Жанеиро)|Олимпискиот парк]] во [[Рио де Жанеиро]]. Се очекува да настапат 128 теквондисти во осум тежински дисциплини; четири за мажи, и четири за жени. <ref>{{cite web|url=http://www.rio2016.com/en/the-games/olympic/sports/taekwondo|title=Rio 2016: Taekwondo|publisher=[[Rio 2016]]|accessdate=8 May 2015}}</ref>
 
==Квалификации==