Разлика помеѓу преработките на „Маракана (стадион)“

Додадени 1.876 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Маракана (Бразил)“)
 
{{во изработка}}
'''Стадионот Маракана''' ({{Lang-pt|Estádio do Maracanã}}, официјалното име: ''Estádio Jornalista Mário Filho'') стадион во [[Рио де Жанеиро]] и е една од најголемите во светот. 
{{Инфокутија Стадион
| име = Маракана
| прекар =
| слика = Maracanã Stadium in Rio de Janeiro.jpg
| целоиме = ''Estádio Jornalista Mário Filho''
| локација = {{знамеикона|БРА}} [[Рио де Жанеиро]], [[Бразил]]
| координати =
| темели = [[2 август]] [[1948]]
| изграден =
| отворен = [[16 јуни]] [[1950]]
| реновиран = [[2000]], [[2006]], [[2013]]
| проширен =
| затворен =
| срушен =
| сопственик =
| оператор =
| подлога = [[трева]]
| цена =
| архитект =
| структурен_инженер =
| сервис_инженер =
| главен_изведувач =
| менаџер =
| главни_изведувачи =
| поранешни_имиња =
| играат = [[ФК Фламенго]]<br />[[ФК Флуминенсе]]<br />[[Светско првенство во фудбалу 1950]]<br />[[Светско првенство во фудбал 2014]]<br />[[Летни олимписки игри 2016]]
| места за седење = 78.838<ref name="maximumcapacityestadão">{{cite web | title = Maracanã fica mais moderno sem abrir mão de sua história | url=http://www.estadao.com.br/especiais/maracana-fica-mais-moderno-sem-abrir-mao-de-sua-historia,182163.htm | accessdate =22. 9. 2012. | language = Portuguese | publisher=Estado de S. Paulo }}</ref>
| капацитет =
| димензии = 110 x 75 -{m}-
| табла =
}}
'''Стадионот Маракана''' ({{Lang-pt|Estádio do Maracanã}}, официјалнотослужбено име: ''Estádio Jornalista Mário Filho'') стадион во [[Рио де Жанеиро]] и е една од најголемите во светот. 
[[Податотека:Maracana_internal_view_april_2013.jpg|лево|мини|250x250пкс|Внатрешноста на стадионот во 2013 г.]]
Стадион бил изграден за [[Светско првенство во фудбал|светското Првенство во фудбал]], кое се одржало во Бразил [[1950|во 1950 година]]. години, со иницијален капацитет од 200,000. Капацитетот е значително намален кога се поставиле сите седечки места. Моменталниот капацитет после реконструкцијата во 2013 година е 78.838 седечки места.