Разлика помеѓу преработките на „Сојуз на комунистите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
'''Сојуз на комунистите на Македонија''' ('''СКМ''') — македонски оддел на [[Сојуз на комунистите на Југославија|Сојузот на комунистите на Југославија]], владејачката партија во [[СФРЈ|СФР Југославија]] во текот на нејзиното постоење. До април [[1952]] го носи називот „'''Комунистичка партија на Македонија'''“ ('''КПМ''').
 
== Историја ==
[[Податотека:Memorial Museum of CC of CPM 012.JPG|мини|лево|Куќата на Јовановци во [[Тетово]] во која е формирана Комунистичата Партија на Македонија на 19 март 1943]]