Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од 79.126.132.111) и ја поврати преработката 3469743 на Bjankuloski06)
с
[[File:Ethnic groups of Kratovo Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на Општина Кратово со селските атари.]]
 
'''Кратово''' — општина во северниот дел на [[североисточна Македонија]] со административен центар во грдот [[Кратово]]. Лежи на изгаснати вулкански купи (кратери) од каде е и добиено името. Во општината се наоѓа и праисториската вселенска обсерваторијаопсерваторија [[Кокино (локалитет)|Кокино]] (од неолитот) и неколку антички рудници за злато од Римскиот период. Градоначалник на општината е Мите Андоновски.
 
== Географиja ==